Появата на дрехите втора употреба

Появата на дрехите втора употреба

551

Почти всеки трети човек си задава въпроса – „От къде идват тези дрехи?” Световната търговия с дрехи втора употреба има дълга история. До средата на 19 век по-голямата част от обществото е носело дрехи втора ръка, защото това е било единствения начин те да се сдобият с нещо ново. Само хората с много високи доходи, работещи в производството са можели да си позволят каквото желаят. Във времето когато е имало колонии в Европа, са дарявани дрехи, за да може да се подпомогнат бедните граждани.От Втората световна война количеството на дрехите втора употреба е нараснало значително. Има твърдение, което гласи, че повечето хора се учат да щадят околната среда, като това става причина магазините „secondhand” да добият голяма популярност в Европа и САЩ.

В края на 20 век потреблението на дрехи втора употреба значително се повишава. В началото много благотворителни организации са събирали дрехи от излишъка на Западна Европа и са ги изпращали до страните в Африка. Траспортирането им е било организирано като дарение от някои големи европейски компании и от частни дарители. Постепено количествата се увеличили, средствата не били достатъчни и се е наложило да се търсят от другаде. По това време се водели дускусии с различни правителства в Южна Африка. Те стигнали до заключението, че хората в Африка не трябва да мислят за развитието като за нещо, което пристига с кораб от Европа, а за нещо, което сам трябва да създаваш. С това изказване, се прекратява влизането на безплатни дрехи за бедните от неразвитите страни. На това вече се гледа като начин за получаване на доходи. Повечето хора започват да твърдят, че след като се натрупа достатъчно стока, тя би могла да се продава на достъпни цени, както в Европа, така и в Африка. Предложено е парите от продажбите да се използват за плащане на всички разходи за събиране, сортиране и доставки, а с остатъка да се подпомогнат бедните държави чрез създаване на училища, развиване на общини, подсигуряване с храна. Търговията на дрехи втора употреба се превръща в глобален пазар, който се разраства значително през периода 1991-2004 година. Една от причините за това, е внезапното търсене на дрехи „secondhand” от страни, които са били част от бившия Източен блок в ранните 90-те.

Днес рециклирането на дрехи увеличава своя мащаб. Повечето хора смятат, че „всяко едно парче на дрехата има втори живот”. Дрехите втора употреба стават все по-популярни и практични в България. Те се внасят главно от Западна Европа и САЩ. Задавали ли сте си въпроса от къде точно идват тези дрехи и как стигат до нас? Дрехи, които дълго време стоят в складове непродадени и остарели за сезона се даряват в специализирани текстилни заводи, които зареждат магазини за облекло втора употреба. Някои от тях реално са нови, неупотребявани. В Западна Европа повечето хора са свикнали да носят дрехите си по един сезон и след това ги даряват или изхвърлят в специално сложени контейнери по улиците. След това дрехите се натоварват в камиони или контейнери за страната -клиент. По-голямата част се продава в Европа и Русия, а друга по- малка частв Африка. Твърди се, чечрез продажбата на тази стока се финансират хуманитарни проекти в развиващите се страни. Дори и това да не е точно така – едно е сигурно – дрехите втора ръка са едни от най – предпочитаните и купувани стоки в днешно време.